تاریخچه لامپ های ال ای دی

تاریخچه لامپ های ال ای دی : دیود ساطع کننده نور (LED) در حال حاضر کم مصرف ترین فناوری روشنایی موجود در دنیا برای استفاده در اهداف تجاری است و کاملاً طبیعی است که یکی از سریع ترین فناوری های در حال توسعه نیز باشد.

LED نوعی روشنایی است که در آن نیمه هادی برق را به نور (بدون تولید گرما) در یک منطقه کوچک تقریباً 1 میلی متر مربع یا کمتر (دیود) تبدیل می کند.

در نتیجه می توان گفت در یک لامپ LED چندین دیود ساطع کننده نور وجود دارد. نور تولید شده در یک جهت پیش بینی می شود که نیاز به استفاده از پخش کننده ها و بازتابنده ها را از بین می برد.

مفهوم الکترولومینسانس در قلب توسعه لامپ های LED نهفته است. در سال 1907 ، هنری جوزف راند این پدیده را در سیلیکون کاربید مشاهده کرد. با این حال  نور زرد ساطع شده بسیار کمرنگ بود و نمی توانست از آن استفاده کند.

پس از آن هیچ تحقیق دیگری در مورد این پدیده انجام نشد و سرانجام در سال 1920 ، برنهارد گودن و رابرت ویچارد پول از سولفید روی با مس برای تکثیر این پدیده استفاده کردند.

اما بار دیگر نوری که از این ماده ساطع می شد بسیار ضعیف بود و نمی توانست کاربردی داشته باشد.

تحقیقات در مورد مجددا متوقف شد. اصطلاح “الکترولومینسانس” توسط جورج دستریو در سال 1936 هنگامی که او گزارشی درباره پدیده نور تولید شده توسط پودر سولفید روی جریان الکتریکی نوشت که به رسمیت شناخته شد.

در سال 1961 ، رابرت بیارد و گری پیتمن یک LED مادون قرمز اختراع کرد که با این حال ، این LED هیچ کاربردی نداشت زیرا از دید انسان قابل مشاهده نبود و این یک اختراع تصادفی بود زیرا بیارد و پیتمن در واقع روی یک دیود لیزر کار می کردند.

تاریخچه لامپ های ال ای دی

آزمایش استفاده از نیمه هادی گالیوم آرسنید که در دهه 1950 آغاز شده بود منجر به تولید نخستین LED با استفاده عملی شد.

در سال 1962 ، نیک هولونیاک جونیور اولین LED را اختراع کرد که می توانست نور قرمز مرئی تولید کند. وی زمانی که در جنرال الکتریک مشغول به کار بود این دیودهای قرمز را اختراع کرد. هولونیاک برای موفقیت خود عنوان “پدر دیود ساطع کننده نور” را کسب کرده است.

تاریخچه لامپ های ال ای دی

این مطلب ادامه دارد پس با وبسایت شی کاریزما همراه باشید.

☎️ شماره تماس خدمات پس از فروش : 53276

☎️ شماره تماس مجموعه کمال آفرین یزدان راد : 02152888808

بیشتر بخوانید : معرفی لامپ ال ای دی شمعی مدل ستایش / معرفی لامپ ال ای دی حبابی مدل ستایش / معرفی لامپ ال ای دی استوانه ای مدل ارسلان / معرفی چراغ آویز مدل سمانه / تاریخچه سیر تکاملی روشنایی

مقالات

پیشینه لامپ های ال ای دیتاریخچه لامپ LEDتاریخچه لامپ ال ای دیتاریخچه لامپ های LEDلامپ ال ای دیلامپ حبابی ال ای دی مدل ستایشلامپ شمعی ال ای دی مدل ستایشلامپ های ال ای دی شی کاریزمالامپ های ال ای دی شیکاریزما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *