تاریخچه سیر تکاملی روشنایی

تاریخچه سیر تکاملی روشنایی : امروزه صنعت روشنایی و نور یکی از اصلی ترین صنعت های جهانی می باشد که قطعا بدون وجود این صنعت زندگی تا حدودی غیر ممکن می شود.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما عزیزان را با پیدایش و سیر تکاملی نور و روشنایی آشنا کنیم. پس با وبسایت شی کاریزما همراه باشید.

به طور معمول خانه و بناهای تاریخی از طریق پنجره های بزرگ و جهت گیری ساختمان از نور طبیعی استفاده می کردند . می توان گفت نخستین چراغ ساخته شده احتمالاً مشعل بود و اولین لامپ ها از جنس سنگ های توخالی بودند که از سوختی مانند علف های خشک یا چوب پر شده بودند.

در دهه 1790 میلادی ، اولین چراغ گازی در انگلیس اختراع و در ادامه به ایالات متحده آورده شد. این لامپ ها خیلی زود محبوب شدند  زیرا همان منبع سوخت یعنی گاز نیز برای آشپزی در خانه ها توزیع می شد.

در اوایل قرن هجدهم میلادی ، نخستین لامپ های الکتریکی طراحی شدند. در دهه 1840 میلادی چراغ قوسی به پاریس وارد شد.

چراغ های قوسی اولیه یا “نورافکن” برای روشنایی تئاتر با هدایت شعله اکسی هیدروژن به سمت استوانه ای از اکسید کلسیم ایجاد می شوند.

توماس ادیسون در سال 1879 لامپ رشته ای رشته از جنس کربن را تولید کرد که برای دهه ها به استاندارد نور تبدیل شد.

در اوایل دهه 1880 میلادی برق جریان مستقیم به سطح شهر افزایش یافت و در اواخر دهه 1880 جریان متناوب ایجاد شد . در سال 1901 میلادی نور بخار جیوه با استفاده از توان استانداردی که تعریف شده بود اختراع شد.

تاریخچه سیر تکاملی روشنایی

تاریخچه سیر تکاملی روشنایی

به دنبال این موضوع انواع مختلفی از (HID) ، سدیم فشار بالا ، بخار جیوه و هالید فلز ایجاد شد. وقتی چراغ های نئون معرفی شدند آنها از گاز آرگون یا کریپتون در یک لوله بسته استفاده کردند و جریان برق باعث درخشش آن ها می شد .

در ادامه دیودهای ساطع کننده نور (LED) اختراع شده اند.

این مطلب ادامه دارد پس با وبسایت شی کاریزما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : معرفی لامپ ال ای دی شمعی مدل ستایش / معرفی لامپ ال ای دی حبابی مدل ستایش

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

On Key

پست‌های مرتبط

بک لایت چیست

بک لایت چیست ؟ آیا به زیبایی نور و روشنایی که در زندگیتان میتابد توجه میکنید ؟ امروزه روشنایی نقش

سبد خرید
آدرس ایمیل اینستاگرام تلگرام
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من