کد تخفیف اولین ثبت نام:  1sale

کد تخفیف اولین ثبت نام:  1sale

بک لایت چیست

بک لایت چیست ؟ آیا به زیبایی نور و روشنایی که در زندگیتان میتابد توجه میکنید ؟ امروزه روشنایی نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می کند و نبود تکنولوژی روشنایی در دنیای امروزی قابل تصور نیست .

به چراغ هایی که داخل کناف سقفی یا سقف کاذب، (ظاهرشان دیده میشود اما پشت آن خالی است) قابل استفاده هستند، اصطلاحا بک لایت یا پنل بک لایت توکار گفته می شود. بر روی سقف های معمولی هم امکان بستن پنل بک لایت وجود دارد که در آن صورت باید از پنل بک لایت (روکار) استفاده شود.

گاهی اوقات پنل های بک لایت توکار با اضافه کردن یک قطعه به پنل بک لایت روکار تبدیل می شوند.

اصطلاح بک لایت یک اصطلاح جا افتاده در بازار روشنایی است، اصطلاح صحیح آن داون لایت  ( dawn light ) می باشد که بسیار کم استفاده میشود. ( down light )  به این معنی است که نور را به زیر خود با یک زاویه می اندازند ( بر خلاف لامپ ها که اطراف را روشن می کنند)، هر چقدر این زاویه بیشتر باشد، بهتراست. معمولا بک لایت ها نور خود را با زاویه ای حدود 120 درجه تا 130 درجه پخش میکنند .

در گذشته نمونه های کوچک تری از بک لایت ها به نام هالوژن وجود داشتند که داخل آن ها لامپ های رشته ای کوچک بسته می شد و بیش تر جنبه­ی تزئینی داشتند و در مقابل تعداد هالوژن و برقی که مصرف می کردند نور چندانی تولید نمی کردند .

بک لایت چیست

نمونه دیگری از بک لایت های ال ای دی در ابتدای ورود به بازار موجود بودند که به آن ها چراغ توکار اس ام دی میگفتند، چراغ های توکار اس ام دی بیشتر رنگی بودند و نور چندانی نداشتند و در موارد تزئینی به کار برده می شدند.

امروزه بک لایت های ال ای دی، هم به عنوان چراغ های تزئینی استفاده میشوند و هم به جهت روشنایی محیط مورد نظر، یعنی قدرت و توانایی روشن کردن محیط را دارند به همین دلیل برای روشنایی خیلی از اماکن به جای استفاده از لامپ یا مهتابی، بک لایت ها مورد استفاده قرار میگیرند تا علاوه بر روشنایی بالا و نور باکیفیت ظاهر و نمای زیبایی هم داشته باشند.

همراه شی کاریزما باشید تا برای روشنایی خانه و محل کارتان با بهترین محصولات روشنایی آشنا شوید .

بک لایت چیست

بیشتر بخوانید : انواع لامپ ال ای دی

اجزای تشکیل دهنده بک لایت ها

  •  بدنه : بدنه بک لایت ها از جنس آلومینیوم یا پلاستیک مقاوم به حرارت ساخته میشود .
  • دیفیوزر ( پخش کننده نور ) : روی سطح بک لایت قرار میگیرد و نور ال ای دی های داخل آن را به صورت یکنواخت به محیط توزیع می کند.
  • برد الکترونیکی : که بر روی آن  چیپ ال ای دی هاییLED CHIP) ( که تولید کننده نور هستند و برق را به نور تبدیل میکنند قرار میگیرد. با توجه به اینکه چیپ ال ای دی ها را نمی توان مستقیما به برق شهر متصل کرد، به یک برد یا مدار واسط نیاز دارند که برق شهر را به برق مناسب ال ای دی ها تبدیل کند به این مدار درایور می گویند. بر اساس اینکه قطعات درایور روی بردی که چیپ ال ای دی ها روی آن قرار دارد، قرار گرفته باشد یا در یک برد جداگانه قرار گرفته باشد، به آن ها DOB  درایور روی برد (DRIVER ON BOARD)، یا درایور جدا می گویند.

در حالت درایور جدا، درایور خارج از بدنه، در کنار آن قرار دارد که این قطعه الکترونیکی به واسطه سیم به بک لایت وصل می شود و از طرف دیگر به برق شهر متصل میگردد .

معمولا شما دو فنر در کناره های بک لایت مشاهده می کنید، که این فنرها جهت نگهداری بک لایت در حفره های موجود در سقف برای جایگذاری­شان می باشد .

طول عمر پنل های بک لایت

قطعات استفاده شده در ساختار بک لایت ها، نقش بسیار مهمی در طول عمرشان دارند .

در حالت کلی اگر از قطعات مشابه به یکدیگر در یک بدنه آلومینیومی و یک بدنه پلاستیکی استفاده کنیم، بدنه آلومینیومی طول عمر بیشتری خواهد داشت در مقابل بدنه پلاستیکی از لحاظ ظاهری بسیار زیباترهستند. در حالی که اگر از قطعات الکترونیکی با طول عمر خوب استفاده شود حتی در بدنه های پلاستیکی هم طول عمر طولانی خواهد داشت و چندین سال مورد استفاده قرار بگیرند .

بک لایت های شی کاریزما

ما در فروشگاه شی کاریزما چند نوع بک لایت داریم که به شرح زیر می باشد :

روی محصولات ما کلیک کنید تا تمامی اطلاعات و مشخصات فنی محصولات را مشاهده کنید و در صورت نیاز سفارش دهید.

بک لایت چیست

 

 

بیشتر بخوانید : اصطلاحات رایج روشنایی

تابش لطیف ، یکسان و منظم نور

پنل های بک لایت بیشتر در دو شکل مربع و گرد عرضه می شوند، که شکل گرد آن در بازار روشنایی رایج تر است به این دلیل که در یک برش به حالت گرد، در سقف محل استفاده جایگذاری می شوند.

ولی بک لایت های مربع شکل نیاز به برش مربعی دارند که به دلیل سخت بودن ایجاد این نوع برش در سقف های کاذب استفاده از این نوع بک لایت ها چندان رایج نیست.

مجموعه­ی شی کاریزما با استفاده از طراحی خاصی که در بک لایت های مربعی شکل خود اجرا کرده اند، این مشکل را کاملا حل کرده اند. به این صورت که امکان قرار گیری بک لایت های مربعی شکل هم داخل برش های وجود دارد و نیاز به برش مربعی ندارند.

روشنایی آرامش بخش برای تصمیمات مهم کاری با پنل بک لایت 60*60 شی کاریزما

برای بک لایت های تا توان حدود 35 وات معمولا از بک لایت های سایز کوچک گرد و مربع استفاده می شود اما برای توان های بالا تر به طور مثال 50 وات یا 70 از پنل های 60*60 استفاده می کنند.

پنل های 60*60 همان پنل های بک لایت می باشند، اما در اندازه استاندارد 60 سانتی متر در 60 سانتی متر ساخته شده و معروف به پنل 60*60 هستند.

همچنین قابلیت پخش نور بیشتر و یکنواخت تر و درنهایت قیمت بالاتری هم دارند. دارای؛

  1.  بدنه : برای ساخت بدنه از فلز آهن یا استیل استفاده می شود.
  2. دیفیوزر : به جهت تولید نور یکسان و یکنواخت
  3. درایور : جهت تبدیل برق شهر به برق مناسب ال ای دی ها و برد الکترونیکی .

پنل های 60*60 بااستفاده از قطعات با کیفیت و جنس خوب طول عمر بالاتری نسبت به 60*60 مهتابی یا فلورسنت دارند . قابل استفاده در سالن های وسیع، بیمارستان ها، محیط های اداری و…. می باشند .

ما در این مطلب به شما عزیزان توضیح دادیم که بک لایت چیست و ویژگی ها و اجزای آن را نیز به شما معرفی کردیم و متوجه شدیم که داشتن بک لایت در هر محیطی می تواند به زیبایی فضا کمک شایانی کند .

بک لایت چیست

پایان مطلب بک لایت چیست

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

On Key

پست‌های مرتبط

بک لایت چیست

بک لایت چیست ؟ آیا به زیبایی نور و روشنایی که در زندگیتان میتابد توجه میکنید ؟ امروزه روشنایی نقش

سبد خرید
آدرس ایمیل اینستاگرام تلگرام
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من