کد تخفیف اولین ثبت نام:  1sale

کد تخفیف اولین ثبت نام:  1sale

لامپ را چه کسی اختراع کرد؟

لامپ را چه کسی اختراع کرد؟ در جواب این سوال اولین شخصی که به ذهنتان می‌رسد کیست؟


آیا از تفاوت بین اختراع برق و اختراع لامپ آگاه هستید؟ ما در این مطلب قصد داریم درباره این موارد صحبت کنیم .


بر خلاف تصور، توماس ادیسون مخترع برق نیست. برای اطلاع و درک بهتر از اختراع برق باید به زندگی سه دانشمند مخترع در آن زمان توجه داشت.


مایکل فارادی، نیکولا تسلا و توماس ادیسون هر سه نقس به سزایی در صنعت روشنایی و برق و ماشین الکتریکی داشتند. 


با شی کاریزما همراه باشید .

کی لامپ اختراع کرد

مایکل فارادای

مایکل فارادی فیزیکدان انگلیسی بود که توانست با اکتشافات خود در الکتریسیته تأثیر زیادی بر توسعه ریاضیات بگذارد و یکی از مخترعین قرن 18 و 19 میلادی بود. پدر او از آهنگری درآمد خود را بدست می‌اورد.

 

مایکل فارادی در دوران جوانی خود در سخنرانی های علمی همفری دیوی بزرگ که در لندن برگزار می‌شد، شرکت می‌کرد. فارادی به کار برای همفرمی دیوی مشغول شد و با کار کردن کنار او توانست به تنهایی دانشمندی تأثیرگذار باشد. فارادی بیش تر از هر چیز به دلیل مشارکت در درک الکتریسیته و الکتروشیمی شهرت یافته بود. در سال 1821 فارادی توانست حرکت مکانیکی را با استفاده از یک آهنربای دائمی و یک جریان الکتریکی ایجاد کند و به این موفقیت دست یابد.

 

از عمده اکتشافات او میتوان به چرخش های الکترومغناطیسی، بنزن، القای الکترومغناطیسی ، قوانین الکترولیز و ابداع کلماتی مانند الکترود، کاتد، یون، اثر مغناطیسی نوری و دیامغناطیس اشاره کرد. از گذشت چند سال مایکل نیروی مغناطیسی را به نیروی الکتریکی تبدیل کرد و بدین ترتیب اولین ژنراتور الکتریکی جهان را اختراع کرد.

امروزه علاوه بر علم او، جملات انگیزشی وی در بین مردم بسیار رواج دارد.

 

 

درست است که ما باید به اصول مان پایبند باشیم، اما وقتی که ثابت شد اشتباه می‌کنیم، دیگر حق پافشاری روی آن را نداریم

“مایکل فاردی”

کمی در مورد نیکولا تسلا مخترع برق

نیکولا نسلا مخترع، مهندس برق و آینده پژوه بود در سال 1856میلادی به دنیا آمد، تسلا دارنده حدود 300 حق ثبت اختراع بود و بیشتر به دلیل نقش او در توسعه سیستم تامین برق مدرن سه فاز جریان متناوب  (AC) برای اختراع سیم پیچ تسلا، که یک پیشرفت اولیه در زمینه انتقال رادیویی است، شناخته شد.

در سال 1264  شمسی، به دلیل اینکه شرایط مالی خوبی نداشت در آمریکا نزد توماس ادیسون، در دفتر او مشغول به کار شد. تسلا و توماس ادیسون، مخترع و قهرمان جریان الکتریکی مستقیم  باهم در رقابت بودند.

در سال 1882، شرکت Continental Edison در پاریس تسلا را استخدام کرد، شرکتی که تسلا در صنعت نو ظهور نصب سیستم روشنایی رشته ای داخلی، با جریان مستقیم کار کرد که توسط توماس ادیسون در سال 1879 به ثبت رسیده بود.

تسلا بیشتر وقت و پس‌انداز خود را صرف کار بر روی رویایی‌ترین پروژه خود کرد، یک سیستم انتقال الکتریکی که او اعتقاد داشت که می‌تواند انرژی و ارتباطات رایگان در سراسر جهان بدون نیاز به سیم فراهم کند. 

از اختراعات نیکولا تسلا می‌توان به جریان متناوب، پرتوهای ایکس، رادیو، کنترل از راه دور ( ریموت)، موتور الکتریک رباتیک، لیزر، ارتباطات بی سیم (رادیو) را نام برد.

در سال 1917، تسلا مدال ادیسون، پرطرفدارترین جایزه الکتریکی در ایالات متحده را دریافت کرد.

امروزه، میراث تسلا در اشکال مختلف از جمله فیلم، تلویزیون، بازی‌های ویدیویی و چندین ژانر علمی تخیلی میتوان مشاهده کرد.

اخیراً، جمعی از سرمایه گذاران به سرپرستی مهندس و آینده پژوه ایلان ماسک، شرکتی که به تولید اولین خودروی کاملاً متناسب با وسواس تسلا یعنی برق اختصاص داشت را تاسیس کردند.

توماس ادیسون مخترع لامپ

توماس آلوا ادیسون که جزء مخترعان شناخته شده در دنیا است در تاریخ 11 فوریه 1847 میلادی در شهر میلان واقع در ایالت اٌهایو آمریکا مولد شد. پدر توماس ادیسون فردی بااستعداد و همه فن حریف و مادرش معلم بود.

 

او اکثر سال های تحصیلی خود را در خانه گذراند و درس خواند وی با توجه به علاقه ای که در زمینه شیمی و الکترونیک داشت کتاب‌های زیادی را مطالعه می‌کرد و بیشتر وقت خود را در آزمایشگاهی که در زیر زمین خانه‌شان راه اندازی کرده بود صرف انجام آزمایش می‌کرد.

در این راه مادرش همراه او بود و او را تشویق می‌کرد تا به سراغ علاقه‌هایش برود و در آن راه بهترین باشد.

 

من شکست نخورده ام! من فقط 10000 روش پیدا کرده‌ام که جواب نمی‌دهند.

توماس ادیسون
توماس ادیسون


بر خلاف تصور عموم مردم که توماس ادیسون را مخترع لامپ می‌دانند، لامپ‌ها چند سالی بود که وجود داشتند و ادیسون آن‌ها را اختراع نکرد اما اختراع او به دلیل امکان پیشرفت اعتبار یافت.

ادیسون با یافتن رشته مناسب برای استفاده و عبور ولتاژ پایین تر از طریق لامپ، به لامپی دست یافت که توانایی ساعت‌ها دوام آوردن را دارد. این پیشرفت قابل توجه سبب مقرون به صرفه شدن لامپ‌های روشنایی شد.

توماس ادیسون بعد از مدتی سیستم برق را به جهت تغذیه لامپ‌ها  اختراع کرد.

ادیسون هرچقدر در دنیای علم شناخته شده و موفق بود اما در زندگی خانوادگی به هیچ وجه فرد موفقی نبود.

مخترع لامپ

امپ الکتریکی؛ لامپ رشته‌ای که نور آن با عبور جریان الکتریکی از یک رشته ایجاد می‌شود و دیگری نور قوس که توسط قوس الکتریکی که از شکاف بین دو الکترود می‌جهد در رقابت بودند.

در واقع، روشنایی رشته ای الکتریکی (درخشش سیم با ارسال برق) حداقل از سال 1802، زمانی که هامفری دیوی (Humphry Davy) انگلیسی آن را نشان داد، وجود داشت.

در اوایل دهه 1800، هامفری دیوی، الکتروشیمیدان نورهای هر دو نوع را نشان داد او نشان داد که چگونه ولتاژ زیادی را در شکاف هوا بین دو الکترود کربن میتوان ایجاد کرد تا نور درخشانی اعمال شود.

اما در اوایل سال 1820 مخترعی فرانسوی یک سیم پیچ پلاتین گران قیمت در یک لوله شیشه ای تخلیه شده قرار داد و یک لامپ رشته ای موفق ساخت.

 

مخترع لامپ چه کسی بود

از لامپ‌رشته‌ای تا لامپ‌ ال ای دی

بعد از گذشت سال ها استفاده از لامپ های رشته ای و دیگر محصولات روشنایی قدیمی با پیشرفت تکنولوژی و تحقیق و اکتشافات دانشمندان امروزی لامپ های ال ای دی رواج پیدا کردند.

مجموعه شی کاریزما انواع لامپ های ال ای دی را با بهترین کیفیت و بازدهی نوری بالا تولید میکند و در بازار محصولات روشنایی ارائه داده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
آدرس ایمیل اینستاگرام تلگرام
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من